När jag nu i veckan satt och planerade för att göra min Fooled Porkdebut så var jag ju självklart också tvungen att försöka mig på att göra en vettig barbequesås till det hela. Enligt många av de andra fooled porkrecept jag läst så kör folk helt enkelt bara en snabbsås/marinad till som de gör med typ olja/ketchup och lite kryddor som får koka ihop tillsammans med porken i ugnen när den grillar.
Det tycker jag känns supertrist. Efter att ha googlat en hel del på orginalet så framgår det med all tydlighet att Pulled Pork – det gör man med en redig bbq-sås, och då ska fan också Fooled Pork göras med en redig bbq-sås!
Det här är mitt grundrecept som jag landade i. Det går att variera fritt med de olika beståndsdelarna och kryddorna utifrån vad man är sugen på och vad man gillar, men jag rekommenderar absolut att ha ganska mycket senap och vinäger i. Det gör absolut att såsen smakar mer spännande än om man bara slängt ihop lite kryddor och ketchup. Måtten är ungefärliga då jag själv bara höftade. Smaka av löpande så får du nog till det!
Inspirationen kommer främst härifrån, Serious Eats Kansas City Style Barbeque Sauce. Sött, kletigt och smarrigt.
Gillar du det här receptet? Fler Vego-BBQ recept och en massa bra tips finns i min nya webbkurs ”Att Grilla Vegetariskt” som jag släppt tillsammans med SvD.
Kursen innehåller:
- Instruktionsvideos och steg för steg bilder
Enkla och smarta grilltekniker som hjälper dig att grilla allt i från grytor och till pizza - Marinader, såser och tillbehör som lyfter fram smakerna i det vegetariska köket
- Hur du får ut det bästa ur nya produkter som vegokött och växtbaserade mejerier
- Hur du grillar olika sorters grönsaker för bästa resultat
- Recepten i kursen innehåller instruktioner för både vegansk och lakto-ovo tillagning
BBQ Sås, ca 4 dl
2,5-3 dl ketchup
½- 1 dl vitvins eller/och risvinsvinäger
½- 1 dl farinsocker
2-3 msk dijonsenap
½-1 tsk liquid smoke
1 tsk tamarindpasta (valfritt, ökar syrligheten)
1 gullök
4 klyftor vitlök
1 msk chipotlepasta eller 1 hel chipotle eller 1 msk chipotlepulver beroende på vad du har
2 tsk rökt paprikapulver
1 msk mald spiskummin
1 msk malda korianderfrön
1 stort lagerblad
2 tsk valfri soja
½ tärning grönsaksbuljong
Olja till stekning
Salt och peppar
Börja med att hacka löken och steka den på medelvärme i en gryta tills den fått lite färg. Pressa ner vitlöken och stek någon minut till. Ha därefter i alla kryddorna och lite vatten och låt fräsa med i några sekunder innan du har i resten av ingredienserna. Det kan vara en poäng att inte ha i all vinäger, socker, ketchup och senap på en gång utan att ha kvar lite så att du kan smaka av. Låt koka ihop under lock i ca 10 minuter och smaka därefter av. Ha i mer av ovan nämnda efter smak och låt sedan koka i ca 20 minuter till. Om såsen blir för tjock så späd med lite vatten. När såsen är tjock och jämn och har en smak du gillar så är den klar. Om du vill kan du mixa den, men jag tycker inte att det behövs.
Använd som sås till mat, till marinad av till exempel Fooled Pork eller annan grillat mat eller kanske som dressing till en burgare. Smarro!
Vill ni vara säkra på att ni inte missar något nytt om Jävligt Gott, får ta del av unikt extramaterial och de bästa dealarna? Se till att signa upp er på min maillista! Eller följ mig på instagram och facebook för fler dagliga recept och mer inspiration 🙂
Ett tips med är att ha i torkade plommon, russin för sötman samt öl!
Gör ofta BBQ-sås liknande din, och höftar mest och testar nya ingredienser.
Håller flera veckor i kyl!
Låter supergott! Jag gjorde en nyligen med jerkkryddor och ananasjuice i. Det blev också stört gott.
Nu puttrar såsen på spisen. Tackar för receptet! Blir till en Pulled wild boar i morgon. 🙂
//Malin
Tack för bra recept, ska göra denna och Fooled Pork imorgon kommer bli smarrigt. Angående hållbarhet så håller det nog längre än en vecka. Då både socker och vinäger är att anse som konserveringsmedel i sig. Dessutom är det ju konserveringsmedel i ketchup etc. Så jag gissar nog på tre veckor. Men då krävs det att man ser till att ”sköta såsen” inga smutsiga fingrar, inga skedar som varit i munnen etc. Mao håll den fri från bakterier som kan gro.
Lycka till alla som gör denna sås, återkommer med review efter jag provat. Tack för en bra blogg.
Tack för tipsen! Du har nog helt rätt i att den lär hålla ett tag:) Har du hunnit testlaga ännu?
Hur länge håller sådant här i kylen skulle du gissa på?
Hej!
Tyvärr har jag inte stenkoll, men det är ju inte direkt några konserveringsmedel i den, så i en ren och tät behållare kanske en vecka?